Recepty a tipy

Vejce při vaření nepukne, když…

Vejce při vaření nepukne, když ho na tupém konci propíchneme tenkou jehlou, a nebo přidáme do vody lžičku soli …

  • Pokud vejce ihned po vaření zchladíme proudem studené vody, skořápka jde krásně sloupnout a bílek zůstane nepoškozený.
  • Puknuté vejce uvaříme tak, že ho vložíme do cedníčku a držíme nad párou. Po několika minutách se bílek zpevní a vejce můžeme dovařit ponořené ve vodě.
  • Vejce vaříme natvrdo 8 až 10 minut, na poloměkko 4 až 5 minut, na měkko 2,5 až 3 minuty. Čas vaření se počítá od chvíle, kdy po vložení vajec do horké vody začíná var. Déle vejce nevaříme, jinak se uvolňuje síra, žloutek zelená a vejce je nevzhledné.
  • Uvařené i prasklé vejce nejlépe oloupeme pod vodou.
  • Uvařené oloupané vejce vydrží déle, když ho dáme do hrníčku s osolenou studenou vodou a uložíme do chladničky.
  • Vejce natvrdo se snáze oloupou, ponoříme-li je hned po uvaření do studené vody. Skořápka se odfoukne od bílku a vejce po sloupnutí zůstane neporušené.
  • Zamíchají-li se nám vařená a syrová vajíčka dohromady, roztočíme je naplocho na stole. Syrové vejce rotuje pomalu (tekutý žloutek), natvrdo uvařené vajíčko rotuje rychle (pevný střed).
  • Vejce při vaření neprasknou : někdy vejce při vaření prasknou a bílek vyteče do vody. Předejdeme tomu, pokud vejce před úpravou prohlédneme a nakřápnutá vyřadíme. Vodu, ve které vejce vaříme, vydatně osolíme. Jestliže skořápka praskne, bílek bude přesto držet pohromadě.
  • Čerstvá vejce neukládáme do ledničky ani do spíže v sáčku. Ukládáme je do připravených stojánků v chladničce špičkou dolů a občas je obracíme, aby žloutek nepřilehl ke skořápce. Vejce skladujeme v chladničce nejvýše 8 až 10 dnů. Vejce vyjmutá z chladničky nedáváme rovnou vařit, jinak by popraskala vlivem velkého teplotního rozdílu.
  • Vejce uvařené natvrdo rozkrojíme rychleji a snadno na plátky, když nůž namočíme do vařící vody a otřeme hadrem. Máme-li krájet více vajec, opakujeme postup několikrát. Stejně tak postupujeme při krájení dortu.

Ďábelská vejce s prosciuttem jinak

4 ks vajec natvrdo
1  malá nakládaná okurka
1 ks cibule šalotka (nebo 1/2 červené cibule)
1 lžička dijonské hořčice
1 lžíce kozího sýra pokojové teploty
sůl a mletý pepř dle chuti
2 lžíce majonézy
nasekaná pažitka  a tenké plátky šunky prosciutto (nebo jiné, kvalitní šunky) ke zdobení

Vychladlá, oloupaná vejce podélně rozpůlíme a žloutky vyjmeme.
V míse utřeme žloutky, sýr, rozmixovanou okurku s cibulí, hořčici, majonézu do hladka. Okořeníme pepřem a solí dle chuti.

Připravenou směs ozdobně nastříkáme do půlek vajec, ozdobíme je pažitkou a kousky prosciutta, či jiné kvalitní šunky.

Vaječná omeleta s rajčaty a listovým špenátem

2 ks vajec
10 ml vody
Koření: bazalka, oregano, sůl, pažitka nebo jarní cibulka
Listový špenát
Olivový olej
Rajče nakrájené na kostičky (bez jader)
Strouhaný sýr (gouda, ementál nebo dle chuti)

Rozmíchejte vejce s vodou v misce a přidejte koření a pažitku dle chuti. Do rozpálené pánve s malým množstvím oleje nalijte směs a dokud je omeleta ještě neusmažená, posypejte jednu polovinu krájenými rajčaty, sýrem a listy špenátu. Přeložte druhou polovinu omelety a smažte dokud není hotová.

Místo rajčat můžete použít barevnou papriku, červenou cibuli šunku, nebo různé druhy sýra.